Barion Pixel

(Videó) Emésztést elősegítő gyakorlatsor

A jóga testvértudománya, az ayurvéda szerint az egészséges emésztőrendszer az alapköve a jóllétünknek. A legtöbb betegség kialakulása visszavezethető a rossz emésztésre. Az emésztés tüze, a tápanyag feldolgozáshoz szükséges energia- az agni segíti a szervezetben felhalmozódó méreg és salak anyagok eltávolítását. Az agni alakítja át a tömör matériát a szervezet számára elengedhetetlen finom energiává, amely a test belső melegét adja és tiszta elmét eredményez.

Tekinthetünk úgy az emésztőrendszerre, mint egy gyümölcscentrifugára: a testből kiváló felesleg a gyümölcsök kipréselt rostjai, az agni, a centrifuga lapátja, az energia a gyümölcsök kipréselt leve. Ha a forgólapát (az agni) túl gyenge, vagy életlen, kevesebb lé préselődik, több marad a rostokban. Ilyenkor nincs elég emésztő erő a bevitt étel energiává alakításához.

Az eredmény? A méreganyagok nem ürülnek ki a testből, hanem felhalmozódnak a sejtekben. Ennek a jelei puffadás, hasmenés, székrekedés, energiahiány, fáradtság, állandó éhségérzet, álmatlanság, hogy csak egy párat említsünk a sokból. Minél erősebb tehát az agni, annál hatékonyabb és gyorsabb az emésztés és a tápanyagfeldolgozás.

A következő videóban bemutatott gyakorlatsor erősít az agnit, átmozgatja és megmasszírozza a hasi szerveket, ezáltal serkenti emésztési folyamatokat.

Jó gyakorlást kívánok.

Lenkefi Mónika
jóga, csikung és meditációs oktató

Január 24–25-én indul az 5 Elemes Csikung Tanfolyam szintén Budapesten, amely lassan, rétegről rétegre bontja ki azt a testi és belső intelligenciát, amelyre ezek a rövid napi gyakorlások most csak rámutatnak.